Stāsta Edgars un Dace no Jūrmalas:
”Pagājušajā gadā mēs ģimenē ieplānojām, ka jāpārkrāso mūsu ģimenes brīvdienu māja. Izrunājām, kādam būtu jābūt krāsas tonim. Pirms 8 – 9 gadiem māja tika apdarināta ar neēvelētiem priedes dēļiem, liekot tos pamīšus vertikāli vai “trīnītī”. Pēc tam dēļi divas reizes tika apstrādāti ar gaišo darvas eļļu.  Bija domāts saglabāt dēļu dabīgo gaišo izskatu.

Neskatoties uz dēļu divreizēju eļļošanu, pēc gadiem mājiņa izskatījās noplukusi. Acīmredzot saules ultravioleto staru, mitruma un tuvumā augošo koku ( konkrētā gadījumā liepa, bērzs un kļava) sulas iedarbībā uz neēvelētajiem dēļiem bija parādījušās tumšas pelējumam līdzīgas vietas.

IMG_0054

Kokmateriāls it kā nebija bojāts, bet uz tā bija parādījušies melni punkti.

Tas noveda pie secinājuma, ka  āra darbos kokmateriālam dabīgo gaišo nokrāsu ilgstoši saglabāt nav iespējams. Koka detaļas āra darbos ir jākrāso ar kādu tonētu vai sedzošu krāsu.
Par cik mums ģimenē ir mazi bērni un dažiem pieaugušajiem pavasaros ir alerģija, meklēju kādu dabīgu krāsu ar kuru var krāsot kokmateriālu āra darbos.

Internetā atradu www.kreidezeit.de  mājas lapu, kurā izlasīju, ka šim vācu dabīgo krāsu ražotājam Rīgā ir pārstāvis. Dabūju izsmeļošu konsultāciju, kā man būtu jārīkojas un kopīgi sarēķinājām, ar kādām izmaksām man būtu jārēķinās. Mājas izmērs pa perimetru – 7 x 13 metri, ārsienas augstums – 2.6 metri. Vēl krāsojami ir divi mājas gala trijstūri.  Iegādājos mazliet krāsas. Pamēģināju, uzkrāsoju to uz pāris dēļiem un pēc nedēļas izvēlējos Kreidezeit sedzošo standeļļas krāsu (standeļļas krāsas tehniskajā aprakstā ir minēts, ka ar šī krāsa ir Vācijā sertificēta un ar to var krāsot arī bērnu rotaļlietas). Vārds “standeļļa” ir radies no tā, ka senatnē meistari ievērojuši, ka ilgāku laiku turēta lineļļa ar laiku kļuvusi biezāka.

IMG_0049

Iegādājos sešus standeļļas 2,5 litru fasējumus. Ar to pietika, jo pirmajai gruntēšanas kārtai standeļļu šķīdināju ar 5-8 % terpentīnu ( uz 1 litru krāsas 80 ml terpentīna ir ok). Izvēlētais standeļļas krāsas tonis Taubenblau. Pelēkzils, izstrādāts pildot lielu pasūtījumu uz Japānu.

Standeļļas šķīdināšanai un roku tīrīšanai izmantoju Kreidezeit terpentīnu ( Balsamterpentin). Šim darbam izlietoju aptuveni 1,5l Balsamterpentin. Krāsoju ar plakano 60 izmēra otu.

IMG_0039

Par cik manas mājas apdares dēļi bija raupji ( gatera zāģējums) un uz dēļiem bija melni punkti un laukumi, dēļus slīpējām ar 60. grauda slīppapīru.

IMG_0001

Visus šo darbus paveicām, bez steigas, aptuveni nedēļas laikā.”

IMG_0044